Restavratorska dela na lesenih spomenikih v Občini Tržič

MojcaŠ MojcaŠ  –  05. 04. 2024  –  Tržič - mesto

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

Več spominkov v občini je izdelano iz lesa, kar pomeni, da je za ohranjanje kulturne dediščine potrebno redno vzdrževanje oziroma restavriranje del. Večina skulptur je bilo postavljenih v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, izpostavljena so vremenskim vplivom in še nikoli niso bile restavrirane.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

Predlagam obnovo: - kipa sv. Florjana, zavetnika gasilcev, ki je bil izdelan leta 1997 in stoji ob Gasilskem domu Tržič, - reliefa sv. Krišpina in Krišpinjana (zavetnika čevljarjev), ki je bil izdelan leta 1998 in je nameščen v firbec oknu na fasadi hiše na Trgu svobode 6 v Tržiču, - portretne glave tržiškega pesnika Vojteha Kurnika, izdelanega leta 1996, nameščene na vogalu Kurnikove hiše, - znamenja sv. Jožefa z detetom, izdelanega leta 1995 in postavljenega ob poti na sv. Jožef.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

Skulpture bi restavratorski strokovnjaki morali pregledati in predlagati načrt obravnave - čiščenje, restavriranje, izdelave kopij, če je to potrebno za celostno ohranjanje, nadaljnji obstoj in obogatitev premične kulturne dediščine občine.

Kje konkretno naj bi se projekt izvajal?

Na spomenikih. Na podlagi Zakona o varstvu kulturne dediščine, lahko tudi pristojno ministrstvo nameni dodatna sredstva iz državnega proračuna za sofinanciranje programa vzdrževanja in obnove spomenikov, ki ga sprejme občina.

Kaj bi se po izvedbi projekta spremenilo, izboljšalo?

v Zakonu o varstvu kulturne dediščine je opredeljeno, da je z dediščino potrebno ravnati tako, da se zagotavlja čim večja ohranitev njenih kulturnih vrednot za prihodnost. S spomeniki je potrebno ravnati kot dober gospodar.